Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 14 Nisan 2023 tarihli ve “Kadir Gecesi: Bir Ömre Bedel Gece” mevzulu cuma hutbesi.

Ramazan-ı şerifin son günlerindeyiz. Bayramın esenliğine erişmeye rakamlı günler kaldı. Bu günler, cehennem cefasından kurtuluş günleridir. Bu günler, fani uğraşılardan sıyrılıp tam süremizi iman ve taate ayırdığımız itikâf günleridir. Bu günler, gereksinim sahiplerini bayram keyfine ortak eden sadaka-i fıtır günleridir. Bu günler, Rabbimizin bin aydan daha hayırlı kıldığı Kadir gecesini içinde barındıran fırsat günleridir.

Önümüzdeki Pazartesiyi Salıya bağlayan gece, Kadir gecesini algı edeceğiz allahın izniyle. Kadir gecesi, Cenabı Hakk’ın “Oku!” emriyle başlayan ilahi fermanının insanlıkla buluştuğu vuslat gecesidir. Cahilin karanlığıyla daralan gönüllerin İslam’ın nuruyla aydınlandığı rahmet gecesidir. Mağfiret kapılarının arkasına kadar açılıp günahların bağışlandığı temizleme gecesidir. Yüce Rabbimiz, Kadir suresinde bu gecenin değerini bizlere şöyle haber vermektedir: “Biz Kur’an’ı, Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen öğrenir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”1

Ramazanı on bir ayın sultanı, Kadir gecesini bir ömre bedel kılan, Kur’an-ı Kerim’dir. O Kur’an ki; Rabbimizin kullarına en büyük nimeti ve rahmetidir. Lafların en doğrusu ve en hoşudur. Müminlere şifadır, hakkın ve gerçeğin kaynağıdır. O Kur’an ki; ilim ve irfanı, terbiye ve hayâyı, helal ve haramı, adalet ve acımayı öğreten bir hidayet kılavuzudur. Ruhlara huzur veren, yeryüzünü yaşanılır kılan Rabbânî bir nurdur. İnsana, kendini, Rabbini, cihanı ve varoluşun amacını hatırlatan son ilahi mesajdır.

Allah Resûlü sas bir hadis-i şerifte şöyle emrediyor: “İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları bağışlanır.” 2 Öyleyse bu geceyi kendimize milat kılalım. Bu geceyi anlamlı kılan Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü iletilerini gönlümüze, aklımıza ve yaşamımıza aktaralım. Sevgili Peygamberimiz sas’in Hz. Aişe annemize öğrettiği اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَر۪يمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنّ۪ي “Allah’ım! Sen bağışlayıcısın, ikram sahibisin, bağışlamayı beğenirsin, beni de bağışla.” 3 duasıyla Rabbimizin engin rahmetine sığınalım. Günahlarımıza tövbe edelim, affedilmemiz için istiğfarda bulunalım. İşte o zaman, bölük bölük inen meleklerin varlığıyla kasvetlerimiz gevşeyecek, inşiraha erecek gönüllerimiz ve sekinet bulacak ruhlarımız.

Ramazanın bu son günlerinde eda etmemiz gereken imanlardan biri de sadaka-i fıtır’dır. Cemiyetimizde fitre olarak öğrenilen Fıtır sadakası, Ramazana kavuşmanın, bayrama ulaşmanın şükrüdür. Fıtır sadakası, dayanışma ve paylaşma şuurunun cemiyetin tamamına dağılmasına vesiledir. O halde, fitrelerimizi gereksinim sahibi kardeşlerimize eriştirmenin mücadelesinde olalım. Rabbimizin bizlere itimadı olan öksüz ve yetimleri unutmayalım. Onların da neşe içinde bayrama kavuşmalarına katkı sunalım.

Unutmayalım ki, hayır ve hasenat olarak ne tüketirsek, Allah onun yerine daha iyisini verecektir. Bu vesileyle Kadir gecemizi tebrik ediyor, birlik ve beraberlik, sağlık ve afiyet, huzur ve mutluluk içinde, affedilmemiş tek bir günahı vazgeçmeksizin bizleri bayram sabahına eriştirmesini Cenabıhak’tan niyaz ediyorum.

1 Kadir, 97/1-5.

2 Buhârî, Savm, 6.

3 Tirmizî, Deavât, 84.

Hutbeyi İndir

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Akşam Ezanı

Kategori: