Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 19 Mayıs 2023 tarihli ve “Gençlerimiz, Ulusal ve Manevi Kıymetlerimizin İtimatçısıdır” mevzulu cuma hutbesinnin bütün metni.

Yüce Rabbimizin bizlere verdiği en büyük nimetlerden birisi gençliktir. Gençlik, fiziksel, ruhsal ve duygusal metamorfoz yaşadığımız, kişilik ve karakterimizin büyüdüğü bir çağdır. İnsan, geleceğini büyük oranda gençlik yarıyılında şekillendirir. Nezaket ve edep, sevgi ve saygı, sabır ve destekleşme gibi faziletler bu yarıyılda belirginleşir.

Sen, İslam’ın bedelli bir neferisin. Devletimizin ve halkımızın umudusun. Ulusal ve manevi kıymetlerimizin itimatçısı sensin. Tarihin akışını değiştiren ecdadımızın itimadı senin omuzlarındadır. Kur’an ve sünnetin kılavuzluğunda güzergahın muhakkaktır senin. Sen, hakikat arayışı ve tevhit çabasında Hz. İbrâhim gibi olmaya namzetsin. Nefsani istek ve arzular karşısında “Ben Allah’a sığınırım” [1] diyen Hz. Yûsuf gibi olmak yakışır sana. İffet ve onur anıtı Hz. Meryem gibi olma azmi sendedir. “Kuşkusuz onlar Rablerine inanmış birkaç genç mertti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.” [2] ayetinde methedilen Ashâb-ı Kehf gibi sarsılmayan bir duruş vardır senin özünde. Gençliğin yegâne kılavuzu, hoş nezaketin timsali, evrenlere rahmet Peygamberimiz sas’in izindesin sen. Sana, O’nun kutlu okulunda yetişen gençler gibi ilim ve irfanın, hikmet ve hakın peşinde olmak yaraşır.

Gençlerimiz bizlerden fikirlerini dürüstlükle dinlememizi istiyor. Kendilerine güvenmemizi, saygı dinlememizi ve niyetlerine erişme noktasında yardımımızı bekliyor. Öyleyse gençlerimize zaman ayıralım. Onları samimiyetle dinleyelim. Sevgi ve muhabbetimizi onlardan esirgemeyelim. Onlar için tehlikesiz bir barınak olalım. Hz. Ali Efendimizin de ifade ettiği gibi, onları içinde bulunacakları çağın koşullarına göre yetiştirelim. Onların coşku ve enerjilerini İslam’ın şefkat ve rahmet yüklü iletileriyle buluşturalım.

Rabbimizin kabul ettiği dualardan birisi de anne babanın çocukları için yaptığı duadır. Hz. İbrâhim, رَبِّ اجْعَلْنٖي مُقٖيمَ الصَّلٰوةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتٖيࣗ “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı aralıksız kılanlardan eyle!” [3] yakarışıyla Rabbinden pak bir nesil istemiştir. Bizler de Hz. İbrâhim gibi gençlerimizin alnı secdeli, dili dualı, hoş terbiyeli olmaları için Cenâb-ı Hakk’a niyazda bulunalım.

Gençlerimizin dünyayı anlama, insanın varoluş hedefini algı etme, halk olarak bizi bir arada yakalayan bedellerimizi özümseme noktasında kılavuzluğumuza gereksinimi vardır. Geleceğimizin güvenceyi, yarınlara dair umudumuz olan gençlerimize dinimizi, tarihimizi, uygarlığımızı, hâsılı bizi biz yapan bedellerimizi öğretmek ortak mesullüğümüzdür. Allah’a imanı, aileye vefayı, halkımıza hizmeti, insanlığa bereketli olmayı kendine düstur edinen bir gençlik yetiştirmek ortak misyonumuzdur. Unutmayalım ki, yeryüzünün imarı, tehlikesiz bir geleceğin inşası, ilmin bedelini bilen, okuyan, inceleyen, tefekkür eden gençlerimiz eliyle olacaktır. Hak ve haktan parçalamayan, azaba rıza göstermeyen, mazlum ve mağdurun hakkını gözeten gençlerimiz dünyayı barış yurdu kılacaktır.

Bu vesileyle, geçmişten günümüze ulusal ve manevi bedellerimizi gençliğimize aktarmada önderlik yapmış şanlı ecdadımızı, dinimiz, devletimiz, halkımız ve mukaddesatımız kaderine canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran, rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Hutbemi Peygamber Efendimiz sas’in şu müjdesini tamamlıyorum: “Hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde Yüce Allah’ın arşın gölgesinde gölgelendireceği yedi sınıf insandan birisi de keyfi ve huzuru Rabbine itaat ve imanda bulan gençtir.” [4]

_________

[1] Yûsuf, 12/23.

[2] Kehf, 18/13.

[3] İbrâhîm, 14/40.

[4] Buhârî, Ezân, 36.

Hutbeyi İndir

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Akşam Ezanı

Kategori: