Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 24 Mart 2023 tarihli ve “Ramazan ve Dayanışma” mevzulu cuma hutbesi.

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle emrediyor: “Mümin erkekler ve mümin bayanlar birbirinin dayanakçısıdır.” 1

Okuduğum hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz sas şöyle emrediyor: “Kim bir Müslüman’ın kasvetini giderirse, Allah da kıyamet günü onun bir kasvetini giderir.” 2

Rahmet, mağfiret ve ebedi kurtuluşun müjdecisi Ramazan ayına dün itibariyle kavuştuk. Bir yandan Ramazanın neşesini yaşarken öteki yandan afetlerin acısını vicdanımızda sezmeye devam ediyoruz. Ramazanın gönüllerimizi serinleten manevi abuhavasında kardeşliğimizi pekiştiren birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla acılarımızı daha da rahatlatacak, geleceğe ümitle yürüyeceğiz allahın izniyle.

Aziz halkımız, yaşadığımız faciaların yaralarını sarmak için yeniden destekleşme ve dayanışmanın en hoş misallerini sergiledi. Cenabıhak, tam ihtimallerini seferber eden, duasını esirgemeyen her bir kardeşimizden razı olsun. Ancak tam yaralar sarılıncaya, vicdanlar sükûnet buluncaya kadar birbirimize takviyemizi sunmak, desteklerimizi sürat kesmeden devam ettirmek kardeşliğimizin bir gereğidir. Çünkü birlik ve beraberliğimizin, huzur ve güvenimizin güvenceyi işte bu dayanışma ruhudur. Bu ruhla aramızdaki sevgi, şefkat ve muhabbet bağlarını güçlendiririz. Bu ruhla sevinç ve efkârı, varlık ve yokluğu paylaşırız. Bu ruhla kardeşlik nezaketini kuşanırız.

İslam uygarlığı bir dayanışma uygarlığıdır. Müminler, bu uygarlığın yeryüzündeki temsilcileridir. Nitekim yüce dinimiz İslam, dayanışma şuurunu her daim canlı yakalamamızı emretmektedir.

Cenabıhak, وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوٰىۖ   “İyilik ve takva üzere dayanaklaşın.” buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz sas ise bizleri şöyle tarif etmektedir:  اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْيَانِ يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا “Müminler tuğlaları birbirine sımsıkı kenetlenmiş bir bina gibidir.” 4

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her sene Ramazan ayında ehemmiyetli bir mevzuyu gündeme taşıyoruz. Yaşadığımız afetler hususunda cemiyetsel duyarlılığı artırmak için bu senenin teması “Ramazan ve Dayanışma” olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda yapacağımız faaliyetlerle cemiyetsel dayanışma şuuruna katkı sağlayacağız allahın izniyle. Bu vesileyle kasvet içinde olan kardeşlerimize destek olmaya gayret edelim. Zekât ve öteki bağışlarımızla lüzum sahibi afetzede kardeşlerimizin sıcak yuvalarına kavuşmaları için kalıcı evler inşa edilmesine takviyeci olalım.

Ramazanın manevi abuhavasını fırsat öğrenerek, el birliğiyle saralım yaralarımızı. Sevgi, şefkat ve muhabbet bağlarımız güçlensin. Sahur ve iftarın sevinç ve yararını yaşayalım hep beraber. Paylaşalım sevgi ve muhabbeti. Giderelim üzüntüyü ve efkârı. Zekât ve sadaka köprüleri kaidem. Cömertlik kaplasın her yanımızı. Pintilik uzak olsun bizden. Kardeşliğimizi daim kılalım, iyiliği yayalım el birliğiyle. Huzur ve güven sarsın çevremizi. Destekleşme ve dayanışma ruhu, düsturumuz olsun. Ramazan-ı şerifimiz mübarek olsun.

1 Tevbe, 9/71.

2 Ebû Dâvûd, Edeb, 60.

3 Mâide, 5/2.

4 Buhârî, Salât, 88.

Hutbeyi İndir

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Akşam Ezanı

Kategori: