Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Bölümü’nde okuyan Mevlüt Ertem, hafızlık eğitimi almak için yaşadığı Mardin’in Midyat ilçesinden İstanbul’a geldi.

Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Cennet Kur’an Kursu’na kayıt yaptıran Ertem’e, ezberinin güçlü olduğu fark edilince özel bir program hazırlandı.

Günde 10-12 saat çalışarak 10 sayfa ezberleyebilen Ertem, 66 günde hafız olmayı başardı.

Mevlüt Ertem, amcasının oğlu 5 ayda hafız olunca abisinin önerisi üzerine eğitim almak için İstanbul’a gelerek aynı kursa başladığını anlattı.

Daha evvel Kur’an-ı Kerim okuduğunu, tecvit bilgisinin olduğunu dile getiren Ertem, Arapça öğrenmesinin hafızlığı kısa zamanda bitirmesine destekçi olduğunu kaydetti.

Ertem, yoğun bir programla hafızlığı bitirdiğini belirterek, “66 ders gününde hafız oldum. İlk günler 3-4 sayfa okuyordum. Zamanla büyüyerek 10 sayfa ezberlemeye başladım. Sabah namazından sonra derse başlıyordum. Öğretmen dersimi verdikten sonra ezberlere devam ediyordum. Aralıklı bir biçimde akşama kadar ders çalıştım. Ekstra derslerle tamamlayabildim. Hafız olduğum için iftiharlıyım. Hafız olmak büyük bir sevap. Çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Ertem, ileride kendisi gibi hafızlar yetiştirmek için Kur’an-ı Kerim öğreticisi olmak istediğini dile getirdi.

Kur’an kursu eğitmeni Hilmi Bozkurt da hafızlık vaktinin vasati 1 ile 3 sene arasında şahsın ezber hünerine göre değiştiğine dikkati sürükleyerek, “Öğrencinin kapasitesine göre programlar yapıyoruz. 2 senede tamamlayan da var, 1 senede tamamlayan da. 6 ayda tamamlayan öğrencimiz de var. En son 66. günde tamamlayan öğrencimiz oldu. Bu bir rekor. Bundan daha kısa zamanda tamamlayan vardır ancak benim Kuran kursu öğreticiliğimde rekorum bu.” diye konuştu.

Kısa sınamalardan sonra talebesi Mevlüt Ertem’in kapasitesini fark ettiğini belirten Bozkurt, şöyle devam etti:

“Mevlüt’ün kapasitesini gördüm ve bu bütün kullanmasını sağladım. Amcasının oğlu da 5 ayda hafızlığı tamamladı. Mevlüt de ‘Öğretmenim ben 6 ayda bitirim.’ dedi. Tamam dedim. Yoğun programa girdik. Mevlüt’te bir cevher var ve Arapça öğrenmesinin ciddi katkısı oldu. Bu işimizi basitleştirdi. Kur’an en büyük mucize. Hafızlıkta zorladıkça, ezberledikçe, kendini kalbi, vücudu ve fikri olarak verdikçe hafıza açılıyor. Mevlüt’te bunu gördüm. Maneviyat tamamdı. Göz, kalp, kulaktan üçünü de birleştirince arza zati tamamdır. Günde 12 saat çalıştık. Günde 10 sayfayı ezberlediğini görünce bunu devam edip ettiremeyeceğini sordum. Mevlüt de tamam deyince elhamdülillah 66 ders gününde bu işi tamamladık.”

Kaynak: Diyanet Haber

Akşam Ezanı

Kategori: