B12 vitamini suda çözünebilen, Deoksirübo Nükleik Asit birleşiminde, yağ asitleri ve amino asitlerin beden içinde kullanımında oynadığı rol sayesinde beden içerisindeki hemen her hücrenin gereksinim dinlediği bir B vitamini türüdür.

Asap sisteminin sıhhati, beyin işlevleri ve eritrositlerin imali için zorunludur. Kobalamin, B12 vitamininin bir öbür ismidir. B12 vitamini, en büyük ve yapısal olarak en karışık vitamindir.

Vitaminler genel olarak ya beden tarafından hiç üretilmeyen ya da negatif sağlık neticelerini veya hastalıkları önlemek için eksik ölçüde üretilebilen temel besinlerdir. Bu sebeple uygun beslenmeyle ve yalnızca tıbbi açıdan zorunlu olduğu vaziyetlerde vitamin dayanaklarıyla bedene vitamin sağlamak zorunludur.

B12 vitamini, beynin ve asap sisteminin sıradan işlevini sürdürmesi için çok ehemmiyetlidir. Ayrıca eritrositlerin yaradılışında ehemmiyetli bir rol oynar. Deoksirübo Nükleik Asidin oluşturulmasına ve tertip edilmesine destekçi olur.

Vücuttaki hemen her hücrenin metabolizması, yağ asitlerinin birleşiminde ve enerji yapımında rol oynayan B12 vitaminine bağlıdır. B12 vitamini, insan bedeninin folik asidi emmesine destekçi olarak depolanan enerjinin salınmasını sağlar.

Yapılan araştırmalar neticesinde 14 yaş üzerindeki bireylerin günde 2, 4 mikrogram mcg B12 vitamini harcamaları nasihat edilmektedir. Hamile bayanlarda bu ölçü 2.6 mikrogram iken anne sütü ile bebek emziren bayanlarda bu ölçü 2.8 mikrograma çıkmaktadır. Fazla B12 vitamini alımı toksik veya hasarlı kaliteler göstermemiştir. Bununla birlikte vitamin yardımı almaya başlamadan evvel her zaman hekime başvurulmalıdır.

B12 Vitaminini birçok besin kaynağından elde edebilirsiniz. B12 Vitamini et çok hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Bitkilerde bulunmadığı için vegan stili beslenen bireylerin, beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir.

B12 yetersizliğinin neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflaması, unutkanlık gibi hafıza problemleri ve anemi gibi vaziyetler için hayvansal yiyecek harcamayan bireyler yardım mahsullerden faydalanabilmektedir.

B12 Vitamininin en çok bulunduğu besinler ise;

B12 vitamini yetersizliği, beden tarafından yeterli B12 vitamini alınmadığında ortaya çıkar. Özellikle asap sistemi ve beyinde geri dönüşümsüz ve potansiyel olarak ciddi zarara yol açabilir. Bayağıdan biraz daha düşük B12 vitamini seviyeleri bile bunalım, us karmaşıklığı, hafıza problemleri ve bitkinlik gibi beceriksizlik semptomlarını tetikleyebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar tek başına B12 vitamini yetersizliği tanısını koymaya yetecek kadar belirleyici değildir.

B12 vitamini yetersizliğinin öbür belirtileri arasında iştahsızlık, kabızlık, ve kilo kaybı görülür. Beceriksizlik semptomları şiddetlendiğinde el ve ayaklarda anlaşma veya karıncalanma gibi nörolojik farklılıklar gerçekleşebilir ve bazı hadiselerde hareket ederken denge daha güç korunur.

B12 vitamini yetersizliği olan bebeklerde surat titremeleri, refleks problemleri, beslenme güçlükleri, tahriş görülebilir. Şayet beceriksizlik rehabilitasyon edilmezse büyüme problemleri gibi olağandışı vaziyetler ortaya çıkabilir.

B12 vitamini yetersizliği ciddi bir kalıcı asap ve beyin zararı tehlikeyi taşır. B12 vitamini eksik olan bireylerde psikoz, mani ve bunama gibi gidişatların büyüme tehlikeyi daha yüksektir.

Eksik B12 vitamini de kansızlığa, başka bir deyişle anemiye neden olabilir. Kansızlığın en yaygın belirtileri arasında bitkinlik, soluk darlığı ve kumpassız kalp atışı bulunmaktadır. Kansızlık gidişatına sahip bireyler dil ya da ağız sızısı, bilave edilmedik kilo kaybı, soluk veya sararmış cilt, ishal ile adet meseleleri ile karşılaşabilirler.

B12 vitamini yetersizliği ayrıca bedeni enfeksiyonların tesirlerine daha duyarlı hale getirir.

Akşam Ezanı