Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’ta Kadir Gecesi vesilesiyle programlar düzenlendi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii’ne gelen Müslümanlar, Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Camide gece boyunca Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Kur’an-ı Kerim’in, hayatın getirdiği sorunlarda bir mihenk taşı olması gerektiğini söyleyerek, inananlara bu geceyi dua ve ibadetle geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bosna Hersek’in Gorazde kentindeki Kayseri Camii’nde teravih namazının ardından düzenlenen program kapsamında, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler unutulmadı.

Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programda, Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, Kadir Gecesi’nde Türkiye’deki kardeşlerinin manevi olarak yanında olmak istediklerini belirtti.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ise “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında, Kur’an-ı Kerim dağıttı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olan Bayraklı Camii’nde toplanan vatandaşlar ise Kadir Gecesi vesilesiyle Kur’an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki tarihi Osmanagic Camisi’ni dolduran Müslümanlar da gece boyunca Kur’an-ı Kerim okuyup, dua etti.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve ‘bin aydan hayırlı’ olarak kabul edilen Kadir Gecesi, nüfusunun çoğunu Müslümanların oluşturduğu Kosova’da da ihya edildi.

Müminler, başkent Priştine’deki tarihi Fatih Sultan Mehmed Camii’nde saf tuttu.

Ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde ise Kadir Gecesi dolayısıyla Müslümanlar sabaha kadar ibadet ve dua için Emin Paşa Camii’ni doldurdu.

Restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandıktan sonra yeniden ibadete açılan Priştine Sultan Murat (Çarşı) Camii de müminlerle doldu.

Kuzey Makedonya’da yaşayan Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirmek için camileri doldurdu.

Kadir Gecesi münasebetiyle başkent Üsküp’teki Mustafa Paşa Camisi’ne yoğun ilgi gösterildi.

Üsküp Müftülüğü tarafından düzenlenen program kapsamında Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça ilahiler okundu.

Caminin içinin yanı sıra bahçesinde de çok sayıda Müslüman Kadir Gecesini idrak etmek için toplandı. Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Ethem Bey Camii’nde de Kadir Gecesi dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Müslümanlar, teravih namazının ardından dua etti, Kur’an-ı Kerim okudu. Kadir Gecesi vesilesiyle gecenin önemine binaen vaaz verildi. Arnavutluk’ta yaşayan Müslümanlar ülke genelindeki camileri doldurarak geceyi idrak etti.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve ‘bin aydan hayırlı’ olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Kudüs’te ihya edildi.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı dolduran binlerce kişi, namaz kılıp dua etti.

Afganistan’da Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni idrak etmek üzere camileri doldurdu.

Ülkenin batısındaki Herat kentinde bulunan Ulu Cami’ne akın eden yüzlerce kişi teravih namazının ardından tesbih namazı kıldı.

Başkent Bakü’de Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi.

Bakü Türk Şehitliği Camii’nde düzenlenen program iftarla başladı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İhsan Açık’ın Kadir Gecesi’nin faziletlerini anlattığı vaazla devam etti.

Programda, teravih namazının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler ve şehitler için dua edildi.

Etkinliğe katılan çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Pakistan’ın Ravalpindi kentindeki Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni idrak etmek için Jamia Camii’ne akın etti.

Camiyi dolduran onlarca kişi, burada namaz kılıp dua etti.

Başkent Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı programda dualar edildi, Kur’an-ı Kerim okundu, teravih, tesbih ve şükür namazları kılındı.

Program sonunda katılımcılara gül şerbeti ve lokma tatlısı ikram edildi.

Kadir Gecesi dolayısıyla KKTC’nin Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele kentlerinde de çeşitli program ve etkinlikler düzenlendi.

Gecenin önemine ilişkin açıklamalarda bulunan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, ramazanın 12 ayın en değerlisi olduğunu söyleyerek, “Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in indiği gecedir. Bunun bu kadar değerli olduğunun farkına varmalıyız. Cenabı Allah’ın kulları ile irtibatı Kur’an-ı Kerim aracılığıyladır. Kur’an-ı Kerim’in indiği bu gece bu nedenle çok önemlidir.” diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber

Akşam Ezanı

Kategori: