E vitamini, dördü tokoferol ve dördü tocotrienol olmak üzere yağda çözünen sekiz değişik bileşiğin oluşan bir gruba verilen addır. E vitamini, beyin, cilt, göz, ve dolaşım sistemi sıhhatinin yanı gizeme görme için de ehemmiyetli bir yiyecek bileşiğidir.

E vitamini, insan bedenindeki hücre çeperlerini muhtelif reaktif oksijen tiplerinden gözeten ve yağda çözünen bir antioksidandır.

Antioksidanlar, ferdin bedenindeki sıhhatli hücreleri başka bir deyişle beden gıdaları böldüğünde, ya da tütün dumanı veya ışınıma maruz kaldığında üretilen hasarlı moleküller özgür radikallerin tesirlerine karşı gözetebilen maddelerdir.

Özgür radikaller kalp hastalığı, kanser ve öbür hastalıkların gelişiminde rol oynayabilir. E vitaminini destek olarak alan bireyler, E vitamininin antioksidan özellikleri sebebiyle yiyeceklerden natürel olarak bulunan antioksidanlarla aynı bereketleri her zaman sağlamadığını unutmamalıdır.

Hem natürel hem de sentetik tokoferoller oksidasyona tabidir. Bu sebeple perhiz yardımlarında esterleştirilir ve stabilite emeliyle tokoferil asetat oluşturulur.

Tıp uzmanları genel olarak erişkinlerin günde 7 ila 15 mg aralığında E vitamini harcamalarını öneri edilmektedir. E vitamini beceriksizliği ender görülen bir vaziyettir ve asap sistemi üzerinde asap sızısı, başka bir deyişle nöropati gibi meselelere neden olabilir.

E vitamini eklikliği genellikle E vitamini açısından düşük bir perhizden ziyade perhiz yağının hazmedilmesi sürecinde ortaya çıkan bir mesele sebebiyle oluşur.

Uygun dozlarda alındığında, oral olarak E vitamini kullanımı genellikle tehlikesiz kabul edilir. Ender hadiselerde E vitamininin ağızdan destek olarak alınması, bulantı, ishal, bağırsakta kramplar, bitkinlik, cılızlık, baş sızısı, flu görme, döküntü, gonadal işlev bozukluğu, ve idrarda kreatin konsantrasyonunun çoğalışı başka bir deyişle creatinuriaya neden olabilir.

Yapılan çalışmalar E vitamini günlük gereksinimin çok üzerinde alınmasının kardiyovasküler hastalıklar, kanser, demans ve öbür hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini düşürse dahi tüm sebeplere bağlı vefat oranlarında da mütevazı bir çoğalışla ilişkili olduğuna dair bazı göstergeler olduğuna işaret etmektedir. E vitamini kapsayan cilt bakım mahsullerinin kullanımının tesirli olduğuna dair muayenehane bir ispat yoktur.

Çoğu insan için balanslı bir perhiz yeterli E vitamini sağlar. E vitamini açısından zengin yiyecekler arasında avokado, ayçiçeği ve soya yağı, ayçiçeği çekirdeği, badem, buğday tohumu yağı, fıstık, fıstık ezmesi, ıspanak, kabak, kanola yağı, kara lahana, kırmızı biber, kuşkonmaz, mango pancar yeşillikleri, yer fıstığı ve zeytinyağı bulunur.

Ayrıca et, süt, yapraklı yeşillikler ve kuvvetlendirilmiş hububatlardan E vitamini alınması olasıdır. E vitamini, oral bir destek olarak E vitamini kapsülü veya E vitamini ampül damlası olarak alınabilir. Operasyon olacak fertler, operasyondan iki hafta evvel E vitamini dayanağı almayı bırakmalıdır.

Akşam Ezanı

Kategori: