Türk-İslam uygarlığının bin yıldır yaşandığı ve yaşatıldığı kentte, yurttaşlar “11 Ayın Sultanı” Ramazan’da iman etmek için özellikle Ulu Cami, Lala Paşa, Narmanlı, Cennetzade, Derviş Ağa ve Şeyhler, Ayazpaşa, Kurşunlu, Gez ve Gürcükapı gibi Osmanlı, Selçuklu ve Artuklu yarıyıllarına ait tarihi camileri seçim ediyor.

İftar sonrası çocuklarıyla camilere gelenler, hem dini sohbetleri dinliyor, hem de Ramazan ayının manevi havasını hatimle teravih namazı kılarak yaşıyor.

İbadethaneleriyle kültürel zenginliğe sahip kentte, teravih namazları sonrası din vazifelileri ve hayırseverler de cami cemaati ve çocuklara muhtelif ikramlarda bulunuyor.

Yakutiye İlçe Müftüsü Selim Şahin, Kur’an ayı olan Ramazan’da, camilerde okunan hatimler ve kılınan hatimli teravih namazlarının ülkenin ve özellikle Erzurum’un kadim ananelerinden olduğunu söyledi.

Hz. Muhammed’in s.a.s. ramazan ayını çok sevip bu aya ayrı umursadığını ifade eden Şahin, “Asırlık ananeyi yaşatmak için camilerimizde öğretmenlerimiz hatimle teravih namazı kıldırıyor, cemaatimiz Kur’an-ı Kerim’i gönülden dinliyor, öğretmenlerimiz de gönülden okuyor. Şehrimiz ‘1001 hatim’ şehri de olduğu için bu mevzulara ayrı önem ve arz oluyor.” dedi.

Hatimle teravih namazı kılınan camilere yoğun teveccühün olduğunu ifade eden Şahin, “Teravih 20 rekat, her rekatta hafızlarımız, öğretmenlerimiz Kur’an’dan bir sayfa okuyor. Bazen tek öğretmen, bazen iki öğretmen bazen de Kur’an kurslarında yetişen hafızlarımız hatimle teravih namazı kıldırıyor. Aşkla, şevkle teravih namazlarıyla ramazanı geçirmenin mücadelesindeyiz.” diye konuştu.

Şahin, teravih namazlarına çocuklarıyla gelen genç yaşlı her kesimden insanların bayram havasında Ramazan’ı geçirdiği vurguladı.

Cemaatten Lütfü Eşkisu da Ramazan ayında hatimle teravih namazı kıldığı için ayrı bir mutluluk yaşadığını belirterek, “Hatimle teravih namazını kılmak çok hoş duygu, insana ayrı bir tat ve huzur veriyor. Gençlerimize de tavsiye ederim. Manevi haz yaşıyoruz.” dedi.

Cemaatten 64 yaşındaki Abubekir Tasalı ise minikliğinden beri kentte hatimle teravih namazının kılındığını belirterek, “Ramazan ayının hoşluğu ve hatimle teravih kılmak çok hoş. Kur’an-ı Kerim’i dinleyerek hatim yapıyoruz. Her yerde hatimle teravih kılınmıyor zira herkes kılamayabiliyor, işleri olabiliyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Akşam Ezanı

Kategori: