“Diyanet’e Soralım” programında “Hacca pandemiden dolayı gidemedim, hac imanı için bankada duran paranın zekatı verilmeli midir?” sualine Din İşleri Yüksek Heyeti Azası Tahir Tural yanıt verdi.

“Elimizdeki paranın ölçüyü 80.18 gram altına 22 ayar bileziğe denk ise o sürede üzerinden de bir sene geçince zekatını vermek zorundayız.” diyen Din İşleri Yüksek Heyeti Azası Tural, “Şayet paramız borçlarımızı ve natürel gereksinimlerimizi çıktıktan sonra nisab ölçüsüne erişmiş. Elimizdeki paranın ölçüyü 80.18 gram altına 22 ayar bileziğe denk ise o sürede üzerinden de bir sene geçince zekatını vermek zorundayız. Zira bu, asli gereksinimlerimiz için biriktirilmemiş, ikincil gereksinimler için biriktirilmiş olan bir paradır. Bundan dolayı zekatın verilmesi gerekir.” İfadelerini kullandı.

Parayı bir yere kanalize etmiş olup olmadığına müteveccih konuşan Din İşleri Yüksek Heyeti Azası Tural şöyle devam etti:

“Hac çıktı ama Diyanet İşleri Başkanlığı onu geri iade etti. Dolayısıyla tasarruf yetkisi tekerrür kişiye geçti. Şayet Hac çıktıktan sonra o paranın belirli bir ölçüsünü Diyanet yatırsaydı, o zaman tasarruf kanalize edilmiş olurdu. Dolayısıyla üzerindeki mülkiyet hudutlandırılmış olurdu. O müddette de zekat gerekmez. Ama para kendisine iade edilince mülkiyet ve tasarruf hakkı kendisine geçmiş olur. Üzerinden sene geçtikten sonra da nisab ölçüyü olarak duruyor ise zekat vermesi gerekir.”

Kaynak: Diyanet TV

Akşam Ezanı