Fanatik Yahudi meskencilerin Yahudilerce kutsal Pesah Bayramı sebebiyle Mescid-i Aksa’ya baskın tertip etme ve burada kurban kesme çağrıları üzerine teravih namazının ardından bir grup Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

Aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı grup, Kıble Mescidi’nin kapılarını kapattı. İşgal polisi, Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek paklik misyonluları ve Müslümanları buradan efor kullanarak çıkardı, Aksa’nın kapılarını kapattı.

Kıble Mescidi’nin çevresini sararak mescidin çatısına çıkan işgal polisi, mabedin sırçalarından kimilerini kırarak evvel içeridekilere ses bombasıyla müdahale etti. Mescid’deki gruptan kimileri havai fişek atarak İsrail polisine katlanmaya çalıştı. Daha sonra Kıble Mescidi’ne girerek içeridekilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve kauçuk kaplı kurşunlarla müdahale etti.

İşgalcilerin, mescide sığınan aralarında kadınların da yer aldığı grubu coplarla darbettiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Filistin Kızılayı, vakada çok rakamda bireyin yaralandığını ve yaralılara müdahale için sağlık takımlarının Aksa’ya doğru harekete geçtiğini bildirdi. Filistin Kızılayı, ikinci açıklamasında işgalcilerin sağlık takımlarının yaralılara müdahale edilmesini yasakladığını aktardı. Görgü şahitleri, vakada çok rakamda yaralı olduğunu aktardı.

İşgalciler vakada onlarca bireyin nezaretine alındığını açıkladı. İşgal polisi, Daha Önceki Şehir bölgesinde Mescid-i Aksa’ya çıkan yollarda demir barikatlar kurdu ve bölgeye çok rakamda yardım gönderdi.

Öte yandan görgü şahitleri, işgalcilerin baskının ardından Mescid-i Aksa’nın kapıları etrafında işgal polisi ve Filistinliler arasında hadiseler çıktığını aktardı.

İşgalci İsrail’in, Mescid-i Aksa’ya baskını üzerine Doğu Kudüs’teki bazı camilerden, Filistinlilere Aksa’ya gitmeleri için çağrılar yapıldı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te fanatik Yahudi meskencilerin Yahudilerce kutsal Pesah Bayramı Hamursuz Bayramı sebebiyle Mescid-i Aksa’ya baskın tertip etme ve burada kurban kesme çağrıları sebebiyle Doğu Kudüs’te gerilimin tırmanmasından evham ediliyor.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’ya tertip ettiği baskın sırasında 200 Filistinliyi nezaretine aldığı bildirildi.

Vadi Halva Enformasyon Merkezi Avukatı Firas el-Cebrini Filistin medyasına yaptığı açıklamada, gece çıkan vakaların ardından şu ana kadar Mescid-i Aksa’da bulunanlardan 200 Filistinlinin işgalciler tarafından nezaretine alındığını duyurdu.

Cebrini, nezaretine alınan 200 Filistinlinin, işgal altındaki Kudüs’te bulunan İsaviye ve Anata beldeleri arasındaki Motsadat Adomim Askeri Üssü’ne nakledileceğini kaydetti.

Öte yandan sabah namazı için Aksa’nın kapıları açılırken, işgal polisi, etrafta demir bariyerlerle geniş güvenlik tedbiri aldı. Genç Filistinlilerin Aksa’ya girişine izin vermeyen işgalciler, bazı gruplara ses bombasıyla müdahale etti. 

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya gece yarısı şiddet kullanarak tertip ettiği baskının üzerine sabah namazından sonra ikinci kere baskın düzenledi.

İşgalciler, Aksa’da sabah namazının kılınmasının ardından tekbir getirerek işgali protesto eden gruplara ses bombası ve kauçuk kaplı kurşunla müdahale etti, buradaki şahısları copla darbetti.

Akşam Ezanı

Kategori: