Ramazan ayında gusül boy abdesti alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Uykuda ihtilam olmak yani cünüp olamak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Yalnızca ağıza suyu alıp boşaltımak yeterlidir.

Guslederken ağza ve burna su vermek farzdır. Ağza verilen suyu boğaza kadar eriştirip çalkalamak ve burna verilen suyu da iyice sürüklemek sünnettir. Bu karar oruçlu olmayan kimseler içindir. Oruçlu olanların, boğaza veya genze su kaçma ihtimali olduğu için böyle yapmaları uygun olmaz. Onlar gusülde ağza ve burna su verirken abartı etmeyip abdestte yaptıkları gibi yaparlar. İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, I, 237, 291

Yıkanmak, banyo yapmak,  duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza hakimiyetsiz su kaçırmamak ve yutmamak koşuluyla. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz  -sallâllâhu aleyhi ve sellem- oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır.

Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağıza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği husus, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir. Yanılgı ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez.

Akşam Ezanı