Ramazan ayının bu sene takribî 14 saati bulan uzun günlere denk gelmesi oruç yakalayanlar için ciddi bir sağlık problemi oluşturmasa da öğünlerin rakamının eksilmesi metabolizmayı negatif etkileyebilir. Bu gidişat oruç meblağken aralıksız uykunuzun gelmesine neden olabilir. Peki oruçluyken aralıksız geçime isteğimizin önüne nasıl geçebiliriz? Sıcaklık, uzun açlık ve susuzluk vakitleri sağlık açısından bazı meselelere neden olabilir. Zira bedenin akışkan ve tuz kaybı sebebiyle sağlıklı bireylerde dahi tansiyon, kalp ritminde bozukluk, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi meseleler ortaya çıkabiliyor.

Genelde bedendeki kan şekeri seviyesinin vaziyetine bağlı olarak özellikle yemeklerden sonra ya da uzun süreli açlık sebebiyle konsantrasyon kaybı ve uykuya eğilim çoğalır. Bu sebeple özellikle sahurda, bedenin kan şekeri seviyesinde ani oynamalar yapmayacak tıbbi olarak glisemik indeksi düşük besinler seçim edilmelidir. Kepekli ekmek, esmer şeker, kepekli pirinç, kuru fasulye ve değişik baklagiller, meyve, patates, haşlanmış yumurta gibi yiyecekler harcanabilir. Sahurda yenilen bu yiyecekler uyku isteği ve konsantrasyon bozukluğunu en aza indirmektedir.

İftarda çorba ile başlanmalı bir komposto veya sütlü tatlı yedikten sonra teravih namazına gidip döndükten sonra bitirici hafif bir yemek yenmeli. Sahurda muhtemel olduğu kadar tuzlu ve tatlı olmayan doyurucu bedeli olan yemekler seçilmeli. Bu şekilde Ramazan’da da üç öğün yemek yenmiş olacak ve beden negatif etkilenmeyecektir.

Akşam Ezanı

Kategori: