Bağışıklık sistemimizin % 80 kısmı bağırsaklardır. Başka Bir Deyişle öncelikle bağırsaklarımızı kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Ramazan’da iki öğün var.

Birinci öğün: Sahur. Genelde kahvaltılıkların seçim edildiği gün ağarmadan yenilen bir öğün.

İkinci öğün: İftar. Ana yemeklerin yendiği hemen güneş batışı ile başlayan bir öğün.

Bağışıklığımızı kuvvetlendiren besinler için seçim etmemiz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

Sahur için;

İftar için;

-Orucunuzu hurma, zeytin ve ceviz ile açarsanız sindirim sistemi tam gün dinlenmeden sonra yavaş yavaş kendine kazanç ve yeni yemekleri karşılamaya hazırlanır. Bunu maça çıkmadan evvel ısınan sporculara benzetebiliriz. İftarda yemeğe başlarken hava çok sıcak olsa dahi, çok susamış olsanız dahi iftara başlamadan evvel en çok bir kadeh su için.

Çok su içmek iftarda yeterince yemek yemenizi maniler böylece iftar sonrasında 1-2 saat içinde tekerrür acıkma başlayabilir. Hatta iftarda ana yemekten başlayıp çorbanızı en sonra içmenizi de öneriyorum. Böylece daha iyi doyup sahura kadar bir lüzumu da hissetmezsiniz.

İftar sonrası çok hareketsiz kalmamanız da sindirim sistemi için çok kıymetlidir. Sağlık Kurumunda antrede yürüyen hastaları görmüşsünüzdür. Bu yürüyüşün emeli bağırsak hareketlerine destektir.

Bunlar dışında bağışıklık sisteminiz desteklemek için iftarda seçim edeceğiniz gıdalara gelelim.

Salatalarda ve yemeklerde kesinlikle bu yiyeceklere yer verin:

Kısaca tekerrür derlersek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için, öncelikle ritmik beslenmek çok ehemmiyetli. Muhtemel olduğunca kolay şekerlerden başka bir deyişle tatlı, ekmek ve hamur işi yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Kesinlikle Ramazan ayında iki öğünü yapacağız başka bir deyişle iftar ve sahur. Her iki öğünde önerdiğimiz gibi sahurda kahvaltılık iftarda ana yemekler ve sonunda çorba meşrubatız. İftar sofrasından kalktıktan sonra sahura kadar netlikle çiğnenip yutulacak bir şey yemeyeceksiniz. Bu kaidelere uyarsanız Ramazan sonunda hem kuvvetlenmiş hem de fazla kilolardan kurtulmaya başlamış olursunuz. Ramazan’dan sonra da aynı ritmi erken kahvaltı ve en geç 15:30’a kadar öğle yemeği yiyerek devam ettirmeniz sıhhatli bir hayat için yeterli olacaktır.

Akşam Ezanı

Kategori: